Kiállitások
Regionális, nemzeti és nemzetközi vásárokon való résztvétel kitűnő alkalom új üzleti kapcsolatokat létesíteni, továbbépíteni a cég image-t, illetve bemutatni a cég tevékenységeit és termékeit az érintetteknek.
A hagyományos reklámmal (ATL) ellentétben, a PR rendezvények, illetve kiállítások és vásárok sokkal inkább személyreszóló élményt tudnak nyújtani, ugyanis az ügyfél majdnem bármely érzékére tudnak hatni egyidőben és sok esetben a termékek/szolgáltatások kipróbálására is lehetőség nyílik.
Miért veszünk részt kiállításokon?
A résztvétel oka lehet:
- új termékek bevezetése,
- új piacok megismerése,
- konkurencia vizsgálat,
- adatbázis építés,
- kereskedelmi kapcsolatok fejlesztése,
- megrendelések szerzése,
- márka építés.
Mire figyeljünk?
A kiállítások professzionista megrendezésének első lépése a cég kereskedelmi és marketing stratégiájának megfelelő kiállítás kiválasztása. Itt figyelembe kell venni a következőket: a kiállítás helye és ideje, illetve rendezője és annak elismertsége, a kiállítás tematikája (általános, műszaki, fogyasztói, autó, turisztika), a kiállítás látogatottsága, a standbér és nem utolsósorban a rendelkezésre álló költségvetés.
Ezt követi egy sor fontos lépés, amelyeket javasolt egy előre elkészített ütemtervben felvázolni:
- a stand lefoglalása: ajánlott hónapokkal előre megtenni, figyelembe véve a méretet, elhelyezkedést,
- reklámanyagok beszerzése: termékleírás, cégbemutató anyag,
- az érdekeltek meghívása: személyes meghívó küldése vagy a médiában,
- a stand felépítése: lehet a rendezőtől bérelt stand (olcsóbb és kevesebb a teendő) vagy egyéni tervezésű (egyéniségével nagyobb hatást vált ki),
- logisztikai műveletek: a kiállítandó anyagok és termékek szállítása,
- a standszemélyzet kiválasztása és felkészítése (saját alkalmazott vagy külsős hosztesszek),
- a kiállításon való konkrét résztvétel: ügyfelek fogadása, a cég és termékeinek bemutatása, szerződéskötés, megrendelés, információ gyűjtés.
- utómunkálatok: összepakolás, információk feldolgozása és felhasználása stb.
A kiállítás eredményességét lehet még fokozni a következő módszerekkel: szórólapok terjesztése a kiállítás területén (erre általában külön engedélyt kell kérni), interaktív rövid programok (például termékbemutató vagy mini-konferencia) a standon vagy külön bérelt teremben. Fontos a begyűjtött információk feldolgozása és hasznosítása és az igéretek betartása (például az árajánlatok lekűldése, a beigért céglátogatások, visszahívások). Pozitív hatása van ha levélben vagy telefonon megköszönjük a standunkat látogatogatóknak.
Meggyőző tapasztalattal rendelkező szakemberekkel való együttműködés, komoly előnyöket biztosít cégüknek. Ugyanakkor időt, energiát spórolhat meg és javítja a kiállításokon való résztvétel hatékonyságát.